Image Alt

O Tam Bir Sporcu… Tuğba Özay

Podyumlardan sonra güzel sesiyle sahnelerde de ışıl ışıl parlıyor. Judodan voleybola, yüzmeden atletizme kadar birçok spor dalıyla ilgilenen güzel sanatçı Sport Life Türkiye’nin sorunlarını yanıtladı…
Sporun hayatınızdaki önemi nedir?
Spor benim için vazgeçilmez bir tutku ve yaşam felsefem. Çocukluğumdan beri spor yapan bir insanım. Erken yaşta sevinçleri, üzüntüleri bir arada yaşadım çoğu zaman. Spor, insana bir tecrübe kazandırıyor. Spor yaptıkça kendime olan güvenim gelişti, hayata çok daha pozitif bakmaya başladım. Vücudumu daha güzel görmeye başladım ve yüzümdeki gülümseme bile değişti diyebilirim. Spor yapmadığım zaman vücuduma ihanet etmiş gibi hissediyorum.
Spora nasıl başladınız, hangi sporları yapıyorsunuz?
Çocuk yaşlarda yüzmeyle spor hayatına başladım. 10 yıla yakın Galatasaray Kulübü’nde yüzdüm. Fenerbahçe Kulübü’nde 5 yıl voleybol oynadım. Okul takımında voleybolda takım kaptanlığı yaptım. Onun dışında judoyla, dalışla ilgilendim. 40 metreye kadar dalış yaptım. Gece dalışı hatta okyanusta bile dalış tecrübem vardır. Motosiklet tutkunuyum çünkü motosikletde bana göre bir spor dalı. Atletizm ile ilgilendim, çok iyi koşarım, çok iyi su kayağı yaparım. Yelkenle de ilgilendim. Spor hayatımın her evresinde var.
İzleyici olarak sporla aranız nasıl, takip ettiğiniz spor dalları hangisi?
Denk geldiğimde, televizyondan voleybol maçlarını izlemeye çalışırım. Yüzme yarışlarını izlerim, atletizm ve tabi bir de motosiklet yarışları.
Sporun size kattıkları nelerdir?
Birincisi bireysel olarak spor yaptım ve böylece bireysel kazanımlar elde ettim. Buna başarısızlıklar da dâhil. İkincisi ekip sporu yaptım ve bu ekip ruhunu anlamış oldum. Erken yaşta sevinçleri, üzüntüleri bir arada yaşadım çoğu zaman. Spor, insana bir tecrübe kazandırıyor. Spor yaptıkça kendime olan güvenim gelişti, hayata çok daha pozitif bakmaya başladım. Vücudumu daha güzel görmeye başladım ve yüzümdeki gülümseme bile değişti diyebilirim. Spor yapan insan mutluluk hormonu salgılar biliyorsunuz ki ve böylece fizyolojik sağlığın yanı sıra psikolojik sağlık anlamında da iyi oluyorsunuz.
Spor yaparken hangi ruh haline bürünüyorsunuz?
Örneğin yüzerken ruhumu, beynimi oldukça özgür hissediyorum.
Kendinizi bir spor dalına benzetmenizi istesek, siz hangi spor branşını seçerdiniz?
Kesinlikle yüzme olurdum. Yüzme, tüm kasları çalıştıran tek spor dalıdır. Çok renkli ve çalışkan bir spor olduğunu düşünüyorum. Renkli, çalışkan bir kişi olduğum için de kendimi yüzmede buluyorum.
Futbolla aranız nasıl? Hangi takımı tutuyorsunuz?
Futbolla çok ilgim yoktu, belli başlı şeyleri biliyordum. Fakat eşim futbolcu ve antrenör menajeri olduğu için onun sayesinde futbol hakkında bir çok bilgiye sahip oldum. Özellikle dünyadaki futbolla pek çok şey biliyorum dünyaca ünlü işin starlarıyla çalıştığı için. Takıma gelince, ben Galatasaray’da yüzmüş, Fenerbahçe’de voleybol oynamış bir insan olarak, yıllarca bu iki takım arasında gidip geldim. Eee Beşiktaş da halkın takımı. Aldığım tepkilerden halk tarafından sevilmiş, kabullenmiş biri olduğumu düşünüyorum. Ama yine de arada kalmamak için Milli Takım’ı tutuyorum.
Takip ettiğiniz sporcular var mı?
Eskiden Derya Büyükuncu’nun başarılarını takip ederdim. Derya bizim ekolümüzdü. Kenan Sofuoğlu’nu takip ediyorum. Bir dönem Süreyya Ayhan’ı takip ederdim.
Motosikleti sevmenizden anlaşılıyor ki extreme sporlarla bir ilginiz var. Yaptığınız başka branşlar var mı?
Dağa taşa tırmanmayı çok severim. Tracking yaparım. Suya bayıldığım için bir çok su sporlarını da yaparım.
2003 yılında çıkardığınız “Tuğba Özay’la Fitness” DVD’niz çok büyük ilgi görmüştü ve hala ilgi görmeye devam ediyor. DVD projeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Bu DVD benim fikrimdi. Birkaç yapımcıyla son aşamadan döndük, hayata geçiremedik. En son MED Yapım’dan Fatih Aksoy ile bir araya gelmiştik, benimle bir program yapmak istediği için. Ben de bu fikrimi dile getirdim. Fatih Bey’in çok hoşuna gitti. Biz de kadınlara yönelik bir proje düşünüyorduk ki sen bu projeyle geldin dedi. Hemen toparlandık. 2 ay sonra gerçekleştirdik projeyi. Sporcu olmama rağmen yine de 1 ay boyunca, Marmara Üniversitesi’nden bu alanda akademisyen olan bir sporcu arkadaşımızla antrenmanlar yaptık, çalıştık. Hem 90 dakikalık bir program hem de kısa programlar yaptık.
Yeni Projeleriniz var mı?
Fitness DVD’sini çıkarırken aslında bildiğim bir şeyi ortaya koydum kendi adımın altında. Düşünün ki Tuğba Özay ve bir marka. O markanın altında da birçok ürün var. Bu çalışma da o ürünlerden biriydi. Bundan sonra da bir ürün ortaya çıkarmak istersem, neden olmasın.
Sağlık ve güzellik sırlarınız var mı?
Hamam, kese, buhar banyosu çok seven ve uygulayan biriyim. Vücudumdaki toksinleri attığını düşünüyorum. Yoğurt ve balı karıştırıp yüzüme maske uygularım. Süt banyosu yaparım. Sodayla yüzümü yıkarım. Salatalık dilimleyip, göz kapaklarıma koyarım. Çok makyaj yapmam yapsam bile asla fondöten kullanmam. Makyajla asla ama asla uyumam. Sigara içmem ve alkolle aram iyi değildir. Oksijen terapisi yaparım. Yüzümü her zaman nefes aldırırım. Vücuduma badem, kekik, zeytinyağı ve birçok yağı karıştırıp sürerim. Buz ve soğuksu uygularım mutlaka. İstedikten sonra doğal yollarla ve uygun fiyatlarla insan kendine bakabilir.
Close