Image Alt

Dünyanın En Pahalı Futbolcularından Cristiano Ronaldo

5 Şubat 1985 yılında Portekiz’in Madeira adasında doğan, Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro, 2009 yılında, 100 milyon euro gibi rekor bir ücret ile Real Madrid’e Transfer oldu.
Profesyonel olmadan önce Andorinha, CD Nacional ve son olarak Sporting Lizbon genç takımında oynayan Ronaldo, 17 yaş altı Portekiz milli takımında da dikkat çekmişti. Profesyonel kariyeri yine Sporting Lizbon’da başlayan genç oyuncu, 2003 yılından 2009 yılına kadar Manchester United’de oynadı. 2008-2009 sezonun sonunda Real Madrid kulübüne transfer oldu. Ronaldo’nun çocukluğunda tuttuğu takım Benfica’ydı. 8 yaşındayken, babasının malzemeci olarak çalıştığı amatör takım olan Andorinha kulübünde oynuyordu.Daha sonra Ronaldo 1995 yılında C.D. Nacional kulübüyle anlaştı ve bir unvan yarışmasında başarılı olduktan sonra 3 günlük denemeliğine Sporting Lizbon’a gitti. Sporting kulübü kendisini transfer ücretini açıklamadığı bir anlaşmayla renklerine kattı.
Ronaldo, Sporting’in genç oyuncularının eğitim gördüğü Alcochete futbol okuluna katıldı. 1 sezon içinde Sporting U16, U17, U18, B takımı, ve A takımında oynayan ilk ve tek oyuncu oldu. İlk çıktığı maçta Moreirense takımına 2 golattı. Ayrıca Avrupa 17 Yaş Altı Futbol Şampiyonası’nda oynuyordu. Ronaldo’ya 15 yaşındayken kendisine futbolu bıraktırmaya zorlayabilecek bir kalp çarpıntısı tanısı konuldu. Sporting kulübü çalışanları bu durumdan haberdar edildi ve annesi, Ronaldo’nun hastanede yatması için onayını verdi. Hastanedeyken, kalbindeki probleme neden olan bölge, bir lazer operasyonuyla yakıldı. Ameliyat sabahleyin başladı ve Ronaldo, öğleden sonra taburcu edildi. Sadece birkaç gün sonra antrenmanlara devam etti. 16 yaşındayken o zamanki Liverpool teknik direktörü Gérard Houllier tarafından fark edildi, ama Liverpool, Ronaldo’nun henüz çok genç olduğunu ve yeteneklerini geliştirmesi gerektiğine karar verdi ve reddetti. 2003 yılının yazında Lizbon’da Estádio José Alvalade stadının açılış maçında, Sporting Lizbon’un Manchester United’ı 3-1 mağlup ettiği maçta Manchester United teknik direktörü Alex Ferguson’un dikkatini çekti. Ronaldo’nun performansı Manchester United’li futbolcuları da etkiledi ve Alex Ferguson’a Ronaldo’yu transfer etmesi için istekte bulundular. Tam üç kez Ballon d’Or ödülünü kazanan Johan Cruyff 2 Nisan 2008’de yaptığı bir röportajında: “Ronaldo, Manchester United tarihindeki iki harika futbolcu George Best ve Denis Law’dan daha iyi bir futbolcudur.” Demiştir.
Ronaldo, Manchester United’ın ilk portekizli oyuncusu oldu. FA Premier lig 2002-2003 se zo nun dan sonra 12.24 milyon sterline transfer edildi. Daha önce George Best, Bryan Robson, Eric Cantona, David Beckham gibi futbolcuların giydiği 7 numaralı formadaki beklentilerin yaratabileceği baskıları istemediği için 28 numaralı formayı tercih etti.
Dünyanın en iyi futbolcularından Cristiano Ronaldo’nun, onu diğer futbolculardan ayıran özelliklerini ortaya çıkartmak için yeşil çimler üzerine son teknoloji ürünü cihazların yer aldığı bir laboratuar kuruldu. Bu laboratuarda yapılan testlerle Ronaldo’nun, futbol zekâsı, tekniği, fizik gücünün sınırları zorlandı ve Portekizli yıldızı diğer oyunculardan farklı kılan yönleri bu test ile gözler önünen serildi. Yapılan bu sıradışı test, ünlü futbol cambazının, kendi jenarasyonu içinde neden en iyi futbolcu olduğuyla ilgili çok özel bilgiler veriyor.
Bir Splinterdan Daha Hızlı
Testin ilk parkurunda, yeşil sahaların en hızlı futbolcularından biri olan Ronaldo’nun vücut gücü test edildi. Bulunulan ortama 25 metrelik koşu parkuru ve yine ardından 25 metrelik bir slalom parkuru oluşturularak, İspanya’nın 100 metre splinteri Angel David Rodriguez’le karşılaştırıldı. 25 metrelik düz koşuda Rodriguez, parkuru Ronaldo’dan 0,3 saniye daha önce tamamladı. Sıra 25 metrelik slalom koşusuna geçildiğinde ise, Ronaldo’nun çevikliğiyle parkuru ünlü splintere göre 0,5 saniye daha hızlı tamamlamayı başardığı görüldü.
Adeta Bir Sihirbaz
Ronaldo’nun topa vuruş tekniği, özel cihazlarla bilgisayar ortamına aktarıldı. Topa verdiği falsoların incelendiği bu testte, Ronaldo’nun attığı şutun ayaktan çıktığı nokta ile gitmesi gereken yere oranla 3 metre daha fazla falso alıp kaleyi bulduğu tespit edildi. Yıldız futbolcunun şut atarken topun tam ortasına, ayak bileğine yakın bir noktayla vurması sonucunda topun izlenebilir bir falso almak yerine son saniyede aykırı bir biçimde aşağıyukarı veya sağa-sola savrularak kalecileri şaşırttığı ve gol ile neticelendiği fark edildi.
Bir Panter Kadar Zeki ve Çevik
Onu diğer futbolculardan ayıran bir özelliği de attığı şutların hızı, Ronaldo’nun şutları 130 ile 150 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca, topu rakibine kaptırmamak için 8 saniye içerisinde 13 farklı vücut hareketi yapabilmesi, karanlıkta yapılan ortaları gole çevirmesi ve 25 metrelik parkurda topu hedef alan keskin nişancılardan daha seri hareket ederek, sadece bir kere yakalanması, onun futbol zekası ve çevikliği ile bir futbol dehası olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.
Close